Avaleht Ilu-uudised Kontaktläätsede maailma muudatused!
Kontaktläätsede maailma muudatused!

Kontaktläätsede maailma muudatused!

Novalens-Bioflex-erivärvid_lai1Kontaktläätsede maailmas on viimastel aastatel toimunud suured muutused ja traditsioonilised, pika kasutusajaga läätsed on peaaegu täielikult asendunud lühema kasutusaja ning suurema silmasõbralikkusega läätsedega.

Tarbijate seas populaarseimad on kuni ühekuuse kasutusajaga läätsed, kuid järjest suurem osa on ka nn hooldusvabadel ühepäevastel läätsedel.

„Kõige silmasõbralikumaid läätsi valmistatakse uudsest silikoon-hüdrogeelmaterjalist ning need on oluliselt silmasõbralikumad kui traditsioonilised hüdrogeelsed läätsed,“ selgitab läätsede e-poe LensExpress.ee juhatuse liige Liivi Kiisler.

„Silikoon-hüdrogeelist läätsed tagavad silma loomuliku hapnikuvarustuse, kuna nende hapniku läbikanduvus on kuus-seitse korda suurem kui hüdrogeelläätsedel. Lisaks on uuemad läätsed sageli spetsiaalse pinnatöötlusega, mis vähendab läätsede määrdumist ning toetab läätse märguvust,“ lisas Kiisler.

teenagers-lens_containerSilikoon-hüdrogeelist läätsed on veidi paksemad, hoiavad paremini oma kuju ning neid on kerge käsitseda – silma panna ja silmast välja võtta.

Olemas on ka läätsed, mida võib silmas hoida kogu ööpäeva, ka magades. Ehkki läätsedega magamist pikema perioodi vältel Kiisler ei soovita, siis silmaarsti või optometristi heakskiidul võib seda võimalust siiski aeg-ajalt kasutada. Näiteks matkadel.

Kellele läätsed ei sobi?

Kontaktläätsedega on võimalik korrigeerida nii kaug- kui ka lühinägelikkust. Saadaval on toorilised läätsed astigmatismi korrigeerimiseks ning multifokaalsed läätsed, millel on eraldi kaugele ja lähedale vaatamise osa.

„Samas ei saa öelda, et läätsed sobivad kõigile,“ tõdeb Liivi Kiisler. „Näiteks võivad olla kontaktläätsed ebamugavad inimesele, kel on punetavad ja kuivad silmad, kes on allergilised või sageli hädas silmapõletikega. Prille võiksid eelistada need, kes töötavad väga tolmuses keskkonnas või kes töötavad pidevalt arvutiga ning kel on kalduvus silmade kuivamisele.“

Enne läätsede ostmist on vajalik läbida põhjalik silmade ja nägemise kontroll silmaarsti või optometristi juures, kes selgitab välja, kas ja millised läätsed kliendile sobivad. Kindlasti tasuks küsida endale kontaktläätsede retsept. Läätseretsepti olemas olul on sobivaid läätsi lihtne otsida ka teistest optikapoodidest või e-poest.

Arvesta oma elustiili

„Läätsede valikul tuleb lisaks retseptile arvestada ka oma elustiili, töökeskkonda ja hobisid,“ rõhutab Kiisler.

„Näiteks neil, kes töötavad pikalt arvutiga või konditsioneeritud õhuga ruumides, tuleks eelistada suure hapniku läbikanduvuse ja hea niiskumisvõimega läätsi ning vajadusel kasutada lisaks niisutavaid silmatilku. Kel on pikad, öövahetustega tööpäevad, võiksid eelistada ööpäevaläätsi. Kes soovivad läätsi kasutada vaid sportimise ajal või kellele tundub läätsede igapäevane hooldusrežiim tülikas, võiksid eelistada ühepäevaseid kontaktläätsi. Ujuma minnes võiks läätsed asendada optiliste ujumisprillidega või kasutada ühepäevaseid läätsi koos tavaliste ujumisprillidega,“ rääkis Kiisler.

Eelkõige kiire elutempoga inimesele pakub mugavaid lahendusi e-pood.

„Kahtlus, et e-poed müüvad võltsläätsi, ei pea paika,“ täpsustab Liivi Kiisler.

„Meie kaubad on pärit läätsede tootjatelt ja ametlikelt maaletoojatelt ning soodsamat hinda saame pakkuda tavapoodidest väiksemate tegevuskulude tõttu,“ rõhutas ta.

Hooldus endiselt oluline


Ehkki nii prillide kui ka läätsede abil korrigeeritakse nägemist ühtmoodi, on nende kasutamisel nii silma kui ka nägemise seisukohalt rohkesti erinevusi.

„Prille tajub inimene pidevalt – need rõhuvad ninale ja kõrvadele, piiravad nägemisvälja ning sageli moonutavad nägemist. Kontaktläätsed tagavad sageli parema nägemisteravuse, kuna läätsed asuvad silmale lähemal kui prillid ning seetõttu puuduvad moonutused. Lisaks tagavad läätsed laiema nägemisvälja, mis on oluline sportides või autojuhtimisel,“ selgitab Liivi Kiisler. „Eriti suurt prillide ja läätsede erinevust tunnetad just sportides, kuna higiselt ninalt vajuvad prillid alla, klaasid muutuvad uduseks ning ka nägemisteravus ei pruugi olla parim. Vihmase ja külma ilmaga on prillid ebamugavad, saades märjaks või uduseks. Kontaktläätsedega neid probleeme ei ole.“

Kontaktläätsede kasutusiga sõltub läätsetüübist. Ühepäevased läätsed on täiesti hooldusvabad – hommikul paned uued läätsed silma ning õhtul viskad ära. Muude läätsede korral on aga igapäevane hooldus väga oluline. Pärast igat kasutuskorda on oluline läätsi puhastada ja desinfitseerida, et eemaldada läätsede pinnale kogunenud mustus ja valgud. Läätsede põhjalik puhastamine – hõõrumine ning mustuse välja loputamine hooldusvedelikuga – tagab läätsede kasutamise mugavuse ja terved silmad.

Värvilised läätsed mõjuvad originaalselt


• Värvilised läätsed võimaldavad muuta oma loomulikku silmavärvi. Näiteks saavad pruunisilmsed oma silmavärvi muuta roheliseks, siniseks, lillaks, kollaseks või hoopis mustaks.
• Mõnedel värvilistel läätsedel on ka vikerkesta suurendav efekt, mis muudab silmad nukulikuks.
• Olemas on ka efektiläätsed, millega saab maskiballil või mõnel muul peoõhtul muuta silmad eriti pilkupüüdvaks. Saadaval on näiteks kassi- ja vampiirisilmad, punased ja valged läätsed.

Tuuli Mäemat
Ilu&Mood toimetaja

Kommentaarid