Avaleht Ilu-uudised Tallinna Teletorni taevatasandile ilmuvad täna ulmelised vormid
Tallinna Teletorni taevatasandile ilmuvad täna ulmelised vormid

Tallinna Teletorni taevatasandile ilmuvad täna ulmelised vormid

IdeevormTäna kell 17.00 avatakse Tallinna Teletornis moedisaini näitus “IDEEVORM”, mis hõlmab Eesti Kunstiakadeemia moedisaini- ja stilistikatudengite töid, mis valmisid rahvusvaheliselt tunnustatud disaineri ja moekunstniku Marit Ilisoni juhendamisel eksperimentaalse vormiõpetuse raames. Teletornis tulevad esmakordselt ühiselt esitlusele fotod ja vormid kolmel erineval kursusel valminud kostüümidest.

Kursuse idee pakkus Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnale välja moekunstnik Marit Ilison, et tudengid mõtleksid tavapärasest ja reaalsusest väljapoole ning eksperimenteeriksid ulmeliste vormidega, mida teistes moedisaini õppekava ainetes ei saa nii sageli teha.

“See on võimalus, kus tudengid saavad õpingute alguses esmakordselt teha midagi pöörast ja piirideta. Õppida, kuidas luua seoseid teiste valdkondadega ning tõlgendada oma mõtteid ruumiliselt. Tavaliselt tegeleb moedisainer kangaga, kuid selle kursuse eesmärgiks oli leida erinevaid võimalusi teistes materjalides ning vahel ka ennast ületada, et ebatavaline materjal oma tahtele allutada. Kõik tavapärased siluetid, eriti korsetid ja kleidid on sellel kursusel keelatud, ” selgitab Ilison ülesande väljakutseid.

Esimese kursuse tööde teemaks oli “Seelik”. Tudengid valmistasid valgest puuvillasest kangast seelikust inspireeritud tõlgendused, mis väljendasid mõnda kindlat ideed või kontseptsiooni. Teisel aastal teostus projekt koostöös paberifirmaga Antalis, kelle tellimusel ja toel valmis ettevõtte 20. sünnipäevaks 23-komplektiline kollektsioon “Ideevorm: Paber”. Kursuse töödest koostati ka fotokalender ja tudengite looming jõudis seeläbi maailmakuulsasse disainiajakiri Dezeen.com.

2013. aastal oli vormikursuse teemaks “Kratt” ja kostüümid valmistati mööblifirma Retlari vineerspooni tootmisjääkidest, mis on kasutatud materjalidest olnud kõige hapram ja seega raskemini käsitletav.

Kõigi kursuste osaks oli ka professionaalne moefoto pildistamine, mida teostas andekas fotograaf Maiken Staak.

Ulmelistesse vormidesse rõivastatud olendid vaatavad avalikkusega tõtt esmakordselt Teletorni kõrgustes, taevatasandil sel kevadel.

Näituse kuraator ja kursuse juhendaja Marit Ilison on käesoleval aastal pälvinud mitmeid olulisi rahvusvahelisi tunnustusi: Londoni moenädalal võitis Eesti ekspositsioon, milles oli esindatud ka tema kollektsioonid, taaskord peapreemia. Samuti valiti Marit projektiga “Magada tahaks” moemaailma olulisel konkursil “29th International Hyéres Fashion and Photography Festival” sadade kanditaatide seast 10 finalisti sekka. Teletornil on hea meel, et edukate sammude kõrval jätkub Maritil aega ka tudengite juhendamiseks ja näituse korraldamiseks. Lisaks loe: www.maritilison.com

Näitus on avatud 5. maini.

Kostüümide autorid:

Anette Köngigsberg
Anna Babošina
Anne Soo
Anni Kivisto
Gerta Rosar
Janar Juhkov
Kadri Veisner
Kati Stimmer
Kerti Pahk
Leelo-Mai Aunbaum
Maria Kahnwailer
Ruta Püvi
Teele Koel
Veronica Puhk

Kursuste idee ja juhendaja: Marit Ilison
Fotograaf: Maiken Staak
Näituse graafiline disain: Tuuli Aule
Pressikontakt ja kaaskorraldus: Solveig Jahnke
Toetajad: Tallinna Teletorn, Antalis, Retlar, Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakond

Kommentaarid