Õhetavad põsed paljastavad naha saladused: Eksperdid selgitavad lahendusi
Kas oled märganud püsivat punetust põskedel või tundnud ebamugavat põletavat tunnet nahas? Need võivad olla märgid kuperoosast või rosaatseast – probleemidest, mis mõjutavad paljusid põhjamaalasi. Medemise kliiniku esteetilise meditsiini õde Yulia Dotsenko selgitab, kuidas neid seisundeid ära tunda ja ravida.
Kaks nägu, üks punetus
“Kuigi mõlemad seisundid väljenduvad punetusena, on neil selged erinevused,” selgitab Dotsenko. Kuperoosa puhul näeme nahal õrnu veresoonte võrgustikke, mis meenutavad peeni punaseid või sinakaid jooni – nagu väike ämblikuvõrk nahal. Rosaatsea puhul on pilt teine – nahk on põletikulisem, võivad esineda punased sõlmekesed ja isegi mädavillid.
Meie kliima mõjutab naha tundlikkust
Põhjamaa kliima on naha jaoks tõeline väljakutse. “Külma ja sooja vaheldumine ning kuiv toaõhk on meie naha suurimad vaenlased,” tõdeb Dotsenko. “Kui lisada siia veel päikese mõju – mis laiendab veresooni – ja meie elustiilivalikud nagu vürtsikas toit või alkohol, pole ime, et probleem on nii levinud.”
Külma ja sooja vaheldumine ning kuiv toaõhk on meie naha suurimad vaenlased.
Kaasaegne lahendus: IPL punetuse ravi
“IPL punetuse ravi on tõestanud end kui üks efektiivsemaid meetodeid punetuse kontrolli all hoidmiseks,” räägib Dotsenko. “See toimib täpselt ja õrnalt – valgussähvatused panevad laienenud veresooned kokku tõmbuma ning stimuleerivad kollageeni tootmist, mis omakorda tugevdab veresoonte seinu.”
Ühe patsiendi teekond parema naha poole
Piret, kes on läbinud IPL punetuse ravi, jagab oma kogemust: “Mul on ema-emadelt päritud punetavad põsed ning aastatega olid lisandunud väikesed veresooned põskedel ja ninal. Olin proovinud erinevaid protseduure, kuid tulemusteta.”
“Esimene IPL punetuse ravi protseduur oli huvitav kogemus,” meenutab Piret. “Jahutav geel, kiired fotosähvatused – algul ehmatav, kuid mitte valus. Järgmisel päeval oli tulemus juba näha – nahk oli siledam ja punetust märgatavalt vähem. Terve kuu jooksul vajasin vaevu jumestuskreemi!”
Spetsialisti kolm kuldreeglit
Dotsenko jagab kolm põhilist nõuannet punetuse kontrolli all hoidmiseks:
- “Vältige punetust soodustavaid tegureid nagu alkohol, suitsetamine ja saun.”
- “Kaitske nahka päikese eest – see on ülioluline.”
- “Kasutage õigeid nahahooldustooteid – tundlikule nahale sobivaid, mitteärritavaid vahendeid.”
“IPL punetuse ravi on vaid üks osa lahendusest,” rõhutab Dotsenko. “Igapäevane nahahooldus on sama tähtis kui protseduurid. Kasutage pehmeid, nahka mitteärritavaid tooteid ja vältige tugevaid koorijaid.”
Igapäevane nahahooldus on sama tähtis kui protseduurid. Kasutage pehmeid, nahka mitteärritavaid tooteid ja vältige tugevaid koorijaid.
Praktilised nõuanded ravi alustamiseks
IPL punetuse ravi on võimalik alustada aastaringselt, kuid on mõned olulised asjad, mida meeles pidada. Kaks nädalat enne protseduuri tuleks vältida päevitamist ja isepruunistuvaid tooteid. Nädal pärast protseduuri pole soovitatav käia saunas ega basseinis.
Tavaliselt on vaja 3-5 IPL punetuse ravi protseduuri, mille vahele jääb vähemalt neli nädalat. “Juba pärast esimest protseduuri on märgata paranemist,” kinnitab Dotsenko, “kuid püsiva tulemuse saavutamiseks on vajalik läbida kogu kuur.”
Lootusrikas tulevik
Kuigi kuperoosa ja rosaatsea on kroonilised seisundid, mida ei saa täielikult välja ravida, on tänapäeva meetoditega võimalik neid väga edukalt kontrolli all hoida. Pärast edukat ravikuuri püsib hea tulemus tavaliselt 1-2 aastat.
“Põhiline on mitte lasta probleemil enda enesekindlust mõjutada,” julgustab Dotsenko. “Tänapäeval on olemas tõhusad lahendused ja pole põhjust kannatada ebamugava punetuse käes.”
—
*Artikkel põhineb Medemis kliiniku spetsialistide kogemustel ja patsientide tagasisidel.*