Avaleht Ilu-uudised GALERII! Sel kevadel vali teksa!
GALERII! Sel kevadel vali teksa!

GALERII! Sel kevadel vali teksa!

teksad peapiltTeksat peetakse aegumatuks stiiliks. Kuna teksamaterjal annab väga palju võimalusi, siis peaks kõigil jätkuma loovust mängida selle materjaliga.

Kust pärinevad teksad ning milline lugu nende taga peitub?

Teksataolisi pükse hakati esimesena valmistama Genuas, tolleaegse Itaalia iseseisvas linnriigis. Need olid eelkõige mõeldud meremeestele. Teksariie (denim)aga pärineb Prantsusmaalt.

1850. aastatel oli Saksamaa juudi päritoluga Levi Straussil San Franciscos, USA-s, väike hulgimüügifirma, mis müüs “Levi’s” kaubamärgi all teksasid ja teksariiet California kaevandustöölistele ja edasimüüjatele. Üks tema kliente, Jacob Davis, tuli ideele tugevdada teksade taskute nurki vaskneetidega. Davisel polnud piisavalt raha, et vastavat patenti registreerida. Seepärast pöördus ta Levi Straussi poole ettepanekuga teha sel alal koostööd. 20. mail 1873. aastal registreeritigi USA patendi- ja kaubamärgiametis patent nr 139 121. Seda kuupäeva loetakse tänapäevaste teksade alguseks.

Ligi sajandi olid teksad eelkõige tööriietus. 20. sajandi 60-ndatel muutusid teksad noorte jaoks tunnusmärgiks ja stiiliks, millega demonstreeriti oma rahulolematust ja protesti valitseva sotsiaalse olukorra suhtes läänemaailmas. Teksadest kujunes kiiresti ülemaailmne mood. Esialgu oli meestele mõeldud teksade kinnitus (lukk või nööbid) ees, seevastu naistele mõeldud teksadel oli kinnitus külje peal. Peagi aga võtsid ka naised kasutusele eestkinnitusega teksad.

Teksade sääreosa laius varieerus suuresti. 1960. aastate algul olid moes väga kitsa säärega teksad. 1970. aastatel olid moes alt laienevad. Sääreosa alumine äär võis lohiseda mööda maad, mistõttu sinna kinnitati tugevdamiseks metallist tõmblukk vmt. Teksade istmiku-osa pidi läbi kõigi aegade olema hästi-istuv ja liibuv. Aeg-ajalt tulid moodi alt üleskeeratud sääreosadega teksad. Teksasid kanti nii vöö või rihmaga kui ka ilma. Taskute, tõmblukkude, neetide paigutusele pöörati aeg-ajalt erilist tähelepanu. Sagedased olid mitmesugused nahast lisandid või täiendused.

Teksadest sai kultusriietus. Kujunesid välja moetrendid, eelistati teatud firmade toodangut, arenesid erinevad veendusmused teksade kandmise, pesemise ja hooldamise kohta. Esialgsest tööriietusest kujunes laialdaselt kasutatav vaba-aja riietus, mida võis vähem formaalsetel puhkudel kombineerida ka pintsaku ja lipsuga.

Tänapäeval toodetakse teksapükse kõigis mõeldavates värvides, kuid valdavaks on endiselt jäänud sinine. Teksariidest valmistatakse pükse erinevates stiilides: kulunud välimusega, rebenenuid, narmendavaid, lühikesi pükse jne. Lisaks pükstele toodetakse ka teksariidest tunkesid, seelikuid, kleite, pluuse, jopesid, peakatteid, jalanõusid, bikiine, kotte jm aksessuaare, samuti interjööri elemente (lambivarjud, mööbli- ja seinakatted, laudlinad, kardinad jne). Teksade alla loetakse tänapäeval ka velvetpükse ehk velveteid.

Ka algaval kevadel on teksa jälle meie moeeelistustes. Mängi teksaga tuunides oma teksaseid või teksajakke ning lisa sinna kivikesi või nööpe.

Toome teieni põnevaimad teksarõivad!

VAATA GALERIID!

Tuuli Mäemat
Ilu&Mood toimetaja

Kommentaarid