Avaleht Ilu-uudised Tallinna Teletorni taevatasandile ilmuvad märtsis ulmelised vormid
Tallinna Teletorni taevatasandile ilmuvad märtsis ulmelised vormid

Tallinna Teletorni taevatasandile ilmuvad märtsis ulmelised vormid

IdeevormMoenäitus “IDEEVORM”, avatud 5. märtsist 5. maini, on ülevaatlik foto- ja vorminäitus Eesti Kunstiakadeemia moedisaini- ja stilistikatudengite töödest, mis on valminud rahvusvaheliselt tunnustatud disaineri ja moekunstniku Marit Ilisoni juhendamisel eksperimentaalse vormiõpetuse raames. Teletornis tulevad esmakordselt ühiselt esitlusele fotod ja vormid kolmel erineval kursusel valminud kostüümidest.

Kursuse idee pakkus Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnale välja moekunstnik Marit Ilison, et tudengid mõtleksid tavapärasest ja reaalsusest väljapoole ning eksperimenteeriksid ulmeliste vormidega, mida teistes moedisaini õppekava ainetes ei saa nii sageli teha.

“See on võimalus, kus tudengid saavad õpingute alguses esmakordselt teha midagi pöörast ja piirideta. Õppida, kuidas luua seoseid teiste valdkondadega ning tõlgendada oma mõtteid ruumiliselt. Tavaliselt tegeleb moedisainer kangaga, kuid selle kursuse eesmärgiks oli leida erinevaid võimalusi teistes materjalides ning vahel ka ennast ületada, et ebatavaline materjal endale allutada. Kõik tavapärased siluetid, eriti korsetid ja kleidid on sellel kursusel keelatud, ” selgitab Ilison ülesande väljakutseid.

Esimese kursuse tööde teemaks oli “Seelik”. Tudengid valmistasid valgest puuvillasest kangast seelikust inspireeritud tõlgendused, mis väljendasid mõnda kindlat ideed või kontseptsiooni. Teisel aastal teostus projekt koostöös paberifirmaga Antalis, kelle tellimusel ja toel valmis ettevõtte 20. sünnipäevaks 23-komplektiline kollektsioon “Ideevorm: Paber”. Kursuse töödest koostati ka fotokalender ja tudengite looming jõudis seeläbi maailmakuulsasse disainiajakiri Dezeen.com

2013. aastal oli vormikursuse teemaks “Kratt” ja kostüümid valmistati mööblifirma Retlari annetatud vineerspooni tootejääkidest, mis on kasutatud materjalidest olnud kõige hapram ja seega raskemini käsitletav.

Kõigi kursuste osaks oli ka professionaalne moefoto pildistamine, mida teostas andekas fotograaf Maiken Staak.

Ulmelistesse vormidesse rõivastatud olendid vaatavad avalikkusega tõtt esmakordselt Teletorni kõrgustes, taevatasandil sel kevadel.

Näituse kuraator ja kursuse juhendaja Marit Ilison on käesoleval aastal pälvinud mitmeid olulisi rahvusvahelisi tunnustusi: Londoni moenädalal võitis Eesti ekspositsioon, milles oli esindatud ka tema kollektsioonid, taaskord peapreemia. Samuti valiti Marit projektiga “Magada tahaks” moemaailma olulisel konkursil “29th International Hyéres Fashion and Photography Festival” sadade kanditaatide seast 10 finalisti sekka. Teletornil on hea meel, et edukate sammude kõrval jätkub Maritil aega ka tudengite juhendamiseks ja näituse korraldamiseks. Lisaks loe SIIT.

Ideevormide autorid:

Janar Juhkov
Kati Stimmer
Anna Babošina
Veronica Puhk
Anne Soo
Anni Kivisto
Teele Koel
Kerti Pahk
Kadri Veisner
Gerta Rosar
Anette Köngigsberg
Leelo-Mai Aunbaum
Maria Kahnwailer
Ruta Püvi

Kursuste idee ja juhendaja: Marit Ilison
Fotograaf: Maiken Staak
Näituse graafiline disain: Tuuli Aule
Pressikontakt ja kaaskorraldus: Solveig Jahnke

Toetajad: Tallinna Teletorn, Antalis, Retlar, Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakond.

Kommentaarid