Avaleht Nõuanded Etiketinõuded meestele
Etiketinõuded meestele

Etiketinõuded meestele

Foto: Baltman
Foto: Baltman

Kui olete saanud kutse mõnele sündmusele, millel on omad etiketinõuded, on hea teada reegleid. Stockmann annan siinkohal kõikidele meestel etiketi osas nõu.

White tie (valge lips)

Esindab kõige pidulikumat riietumisstiili. Ühendkuningriikides on õukonnas päevastel üritustel nõutav riietus sisuliselt samaväärne “valge lipsuga”. Samas kantakse selle asemel teatud riikliku tähtsusega ametlikel üritustel, näiteks suursaadikute esitlemisel parlamendile, õukonnariietuse asemel “valget lipsu”.

Dark suit (tume ülikond)

See on riietus, mida võib kanda kõigil üritustel, sõltumata sellest, kas tegemist on päevaste või õhtuste üritustega. Termin ‚tume ülikond’ tähendab tumehalli, tumesinist või musta värvi ülikonda. Ülikonna materjal võib olla tagasihoidliku triibuga, kuid mitte peenetriibuline.

Evening tailcoat (white tie)

Frakki e. sabakuube kantakse teaduskraadi omistamise üritustel, pulmades ja bankettidel. Sabakuue asemel võib kanda tumedat ülikonda, kuid mitte smokingut. Selle asemel võib kanda ka rahvariideid.

Frakil on siidirevääridega kuub ja käänistega püksid, mille küljeõmblustel satiinpael. Fraki all kantakse vesti, mille alumine serv peab kuue alt 1-2 cm võrra nähtav olema.

“White tie” poolpidulikeks partneriteks on “black tie” ehk must lips ja päevane ülikond.

Black tie (smoking)

Esindab riietumisetiketti, mis kehtib pidulikel õhtustel üritustel ning selle peamiseks komponendiks on smoking. Smokingit kantakse õhtusöökidel, teatri- ja ooperietendustel või üritustel, mille puhul kutse seda ette näeb. Smoking on reeglina musta värvi. Valge smokingi korral on püksid kas valged või mustad. Kuue ja sellega sobivate pükste levinud nimetuseks Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on “tuxedo”, kontinentaalses Euroopas ja Jaapanis aga “smoking”, tegemist on kuue varasema nimetuse põhjal tuletatud pseudo-anglitsismiga.

Sallkraega smokingu kinnis peab olema selline, et kaherealise ülikonna mõlemad nööbid oleksid nähtavad. Etikett näeb smokingi puhul ette musta kikilipsu kandmist. Lisandid (cummerband ehk siidivöö, kikilips ja taskurätik) võivad olla värvilised, kuid omavahel sobima.

Smokingit kantakse tänapäeval väga erinevatel üritustel ning naistele sobiv riietus varieerub lühikesest kokteilikleidist pika õhtukleidini; konkreetne valik sõltub moest, kohalikest traditsioonidest ning ürituse toimumise kellaajast.

Vööl kantav siidivöö ehk särp (ingl. k. “cummerband”) on üle võetud Briti sõjaväelaste poolt Koloniaal-Indias I maailmasõja ajal kantud sõjaväevormilt. Siidivöö asemel kantakse küllalt sageli musta vesti. Eksisteerib ka oluliselt vanem, suures osas kadunud, fraki kandjatelt üle võetud tavaga, mille kohaselt juhul, kui üritusel viibivad daamid, kantakse smokingi all valget vesti. Sellist varianti kohtab tänapäeval veel üksnes kõige moeteadlikumate dändide puhul.

Morning dress (sabakuub)

Tegemist on rõivaga, mida mehed kannavad kõige sagedamini pulmades. Sarnaselt õukonnariietuse, vormikuu ja smokingiga kantakse sabakuube reegliga kõige prestiižsematel või olulisematel tähtsündmustel. Vaatamata ingliskeelsele nimetusele “morning dress” võib seda kanda kõigil üritustel, mis leiavad aset enne kella 17; sabakuue kandmist pärast kella 19 toimuvatel üritustel ei loeta heaks tooniks. Sabakuub on reeglina musta värvi ja põlvini ulatuva sabaga. Ametlikult kantakse sabakuuega hallitriibulisi pükse. Vähem ametlikel üritustel – näiteks pulmades – võib kanda heledamat sabakuube koos erinevas toonis heledama vesti ja hallitriibuliste pükstega. Pükstel ei tohi olla mansette ning nende säärtel peab olema üks viik.

Sabakuue all on nõutav jäiga kraega valge särk; harilikult on sel tavaline alla pööratav krae ning koos sellega kantakse pikka standardset kaelasidet. Kõige pidulikumad särgid on valget värvi; teistes värvitoonides või triibulise särgi puhul on nõutavad valge krae ja särgimansetid.

Varem loeti sabakuue korral kohustuslikuks halli või (matustel) musta kaelasidet. Tänapäeval on lubatud kõik värvid.

Sabakuue juurde sobivad traditsioonilised lihtsad mustad kingad, mis ei tohi olla lakknahast – lakknahast kingad on reserveeritud kõige pidulikumate sündmuste puhuks.

Stroller (visiitülikond)

Poolpidulik sabakuub e. visiitülikond.

Sarnaselt õhtuülikonnaga, millel on olemas nii pidulik (white tie ehk frakk) kui poolpidulik (black tie e. smoking) variant, on see olemas ka päevastel üritustel kantava sabakuue puhul – poolpidulik sabakuub ehk visiitülikond. Nii, nagu smoking kujutab endast piduliku õhturiietuse nn. “salongiversiooni”, on ka visiitülikonna näol tegemist hallides või mustades toonides rõivaga, mille kõik muud detailid on analoogsed piduliku sabakuuega.

Allikas: Stockmann

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga